TOP 5 patarimai, dalykai kuriuos reikia žinoti prieš nuomojantis autobokštelį

 

Autobokštelio nuoma gali būti išnaudojama efektyviai tik tuomet, kada užsakovas tinkamai įvertina darbų atlikimo galimybes ir jam reikalingos technikos poreikius. Autobokštelio nuoma - procesas reikalaujantis išankstinio pasiruošimo ir dėmesio.

1. Pirmas dalykas į kurį turi atsižvelgti užsakovas yra technikos (autobokštelio) privažiavimo prie darbo vietos galimybės.  Autobokštelis, kitaip negu lengvasis automobilis turi didesnius gabaritus, bei ribotas pravažumo galimybes. Kėlimo technikos aukštis gali siekti 3 metrus ir daugiau, todėl labai svarbu išsiaiškinti ar technika galės privažiuoti prie darbo vietos. Tai ypatingai svarbu jeigu reikia važiuoti per senamiesčio bromus ir kitas žemas vietas. Taip pat reikia įvertinti tai, jog autobokštelis yra ilga transporto priemonė. Tai aktualu tuomet, kada reikia manevruoti ir daryti posūkius siaurose gatvelėse. Dėl didesnio technikos ilgio gali būti neįmanoma atlikti reikalingų posūkių, taip prarandant galimybę privažiuoti iki darbo vietos.

Ne mažiau svarbus dalykas – pagrindas, kurio autobokštelis privažiuos iki darbo vietos. Žiemos metu tai sniegas ir leidas, drėgnuoju metų laiku, tai purvas ir minkštas gruntas. Esant dideliam sniego ir ledo kiekiui, didelė tikimybė, jog autobokšteliai negalės privažiuoti prie reikiamo taško. Ši technika gana sunki ir yra klaidinga galvoti, jog jei reikiamą vietą galima pravažiuoti su lengvuoju automobiliu, tai ir autobokštelis nesunkiai su tuo susidoros. Tas pats galioja ir esant šlapiam gruntui, didelėms provėžoms. Technika taip pat lengvai gali sugadinti užsėtą veją, esant drėgnam orui gruntas bus deformuotas, atsiras įspaudimai, veja bus sudarkyta.

Taip pat reikia pasirūpinti, kad visi pašaliniai objektai, kurie gali trukdyti technikos privažiavimui, būtų pašalinti nuo kelio iki autobokštelio atvykimo į darbo vietą.

2. Tinkamas reikalingo kėlimo aukščio ir šoninio siekio įvertinimas. Kėlimo aukštis – tai aukštis, kurį autobokštelis turi pasiekti skaičiuojant nuo žemės iki darbinės platformos. Aukštis turi būti įvertintas tiksliai. Automobiliniai bokšteliai turi įvairius skirtingus kėlimo aukščius, nuo dešimties iki trisdešimties metrų ir daugiau. Tikslus žinojimas koks kėlimo aukštis reikalingas darbams atlikti leis išsinuomoti tinkamą techniką. Taip pat pravartu žinoti, kad autobokštelio maksimalus kėlimo aukštis yra skaičiuojamas nuo bokštelio platformos stačiu kampu į viršų, todėl reikia atsižvelgti ir į autobokštelių šoninį siekį.

Šoninis siekis, tai maksimalus atstumas, kurį gali pasiekti kėlimo technika, kuomet autobokštelio strėlė yra pasukta į šoną lygiagrečiai žemės paviršiui. Paprastai tariant, tai maksimalus šoninis atstumas nuo transporto priemonės iki darbinės platformos krepšio. Pavyzdžiui, šis matas leidžia mums sužinoti kiek toli autobokštelis galės sustoti nuo pastato sienos ir pasiekti reikiamą darbinį aukštį.

Kėlimo technika būna įvairių konstrukcijų, todėl ir jų galimybės smarkiai skiriasi. Tačiau kiekvienu atveju reikia įvertinti tai, kad norint išnaudoti maksimalų šoninį siekį, tas bus daroma maksimalaus kėlimo aukščio sąskaita. Abiejų parametrų išgauti nėra įmanoma. Įmonės, kurios verčiasi autobokštelio nuoma dažnai nurodo tik maksimalų kėlimo aukštį, neįvertinus technikos šoninio siekio, galima išsinuomoti netinkamą autokeltuvą ir taip prarasti tiek savo tiek technikos operatoriaus laiką.

3. Tinkamas darbų planavimas. Prieš kreipiantis dėl autobokštelio, privalu žinoti kiek ir kokiam laikui nuoma bus reikalinga. Įmonės užsiimančios autobokštelių nuoma, dažnai taiko įvairias akcijas ir specialius pasiūlymus nuomojantis ilgesniam laikotarpiui. Ilgesnis laikotarpis – tai nebūtinai kelios dienos ar savaitės. Geresnius kainos pasiūlymus galima tikėtis išgirsti nuomojantis kėlimo techniką ir vienai pilnai darbo dienai. Todėl prieš autobokštelio atvykimą pravartu nudirbti visus pašalinius ir papildomus darbus, kuriems nereikalingas autobokštelis. Tinkamas darbų susidėliojimas leis efektyviai išnaudoti kėlimo techniką ir taip sutaupyti pinigus. Ne retai pasitaiko tokios situacijos, kuomet atvykusi statybinė technika stovi be darbo, o darbininkai atliekai kitus darbus nes apie tai nepagalvojo prieš atvykstant išnuomotai technikai. Susitarus dėl nuomos, reikia stengtis, jog autobokštelis būtų apkrautas pilnai ir eitų efektyviai jį išnaudoti.

4. Patikimų nuomos partnerių pasirinkimas. Autobokštelis – nėra paprasta įrengimas, todėl labai svarbu, kad nuomos partnerio eksploatuojama technika būtų tvarkinga ir patikima. Reikia įsitikinti, jog autobokštelių techninės patikros būtų galiojančios ir kad juos valdo reikiamą kvalifikaciją turintys asmenys. Autobokštelio nuoma – atsakingas verslas reikalaujantis specifinių reikalavimų.

Renkantis keltuvą reiktų įsitikinti, jog šis yra tvarkingas ir jo techninės patikros galiojimas yra nesibaigęs. Tai lengvai galima pamatyti patikrinant techninės apžiūros lipduką, kuris privalo būti ant kėlimo įrenginio. Jeigu šio lipduko nėra, didelė tikimybė, jog įrenginys dėl kažkokių priežasčių neturi galiojančios techninės patikros. Iš to galima daryti prielaidą, jog technika nėra tvarkinga. Taip pat renkantis autobokštelį ir šiam atvykus į darbo vietą, verta atkreipti dėmesį į vizualinį technikos stovį.  Neturėtų būti aiškiai matomų hidraulinio skysčio nutekėjimų, girdimų pašalinių garsų kuomet veikia kėlimo įrenginys. Būtina įvertinti tai ar dirbant keltuvui ir juo keliant krovinį nėra didelių laisvumų, per ne lyg didelių svyravimų.

Ne mažiau svarbu ir profesionalus operatoriaus darbas. Autobokštelio operatorius privalo mokėti tinkamai parinkti technikos pastatymo vietą, privalo gebėti tiksliai ir preciziškai ją valdyti, atsižvelgiant į užsakovo pageidavimus. Tai pasiekiama operatoriui baigus atitinkamus kursus, kurie suteikia teisę šiam valdyti mobiliuosius kėlimo įrenginius, šiuo atveju autobokštelius. Taip pat operatorius yra atsakingas už saugų darbo organizavimą ir vykdymą.

5. Maksimalaus kėlimo svorio įvertinimas. Autokeltuvai gali kelti įvairaus svorio krovinį, tai priklauso nuo technikos konstrukcijos ir tipo. Prieš renkantis autobokštelį nuomai, reikia įvertinti kokios keliamosios galios įrenginio reikia numatytiems darbams atlikti. Tai galima nesunkiai pasiskaičiuoti žinant koks darbas bus reikalingas, kiek žmonių turės kilti į viršų. Jeigu į viršų kelsis du darbuotojai, Jums reikalingas autobokštelis, kurio keliamoji galia būtų bent 200 kg. Taip pat reikia įvertinti, kad su darbuotojais greičiausia į viršų bus keliami ir darbui reikalingi įrankiai, apsauginiai lynai ir kitos priemonės, kurios reikalingos darbui atlikti. Šiltuoju metų sezonu populiarus darbas yra kondicionierių montavimas, prieš renkantis techniką tam, reikia žinoti kondicionieriaus agregato svorį. Svorį susumuoti su darbininko ir įrankių svoriais ir taip apskaičiuoti bendrą masę. Žinant šį skaičių bus galima išsirinkti tinkamą autobokštelį.

Straipsnyje nurodyti pagrindiniai aspektai į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis autobokštelį nuomai. Apgalvojus šiuos punktus, ženkliai padidės tikimybė, jog su išsirinkta technika bus galima atlikti visus reikalingus ir numatytus darbus. Autobokštelių nuoma tampa labai efektyvi vadovaujantis tekste nurodytais patarimais.