Autobokštelio nuoma – kam reikalinga ši paslauga ir kokios yra keltuvo panaudojimo galimybės?

 

Vykdant įvairius statybų ir kitus darbus, dažnai susiduriame, jog yra reikalingas didesnis darbinis aukštis. Didesniu darbiniu aukščiu paprastai galima vadinti dviejų metrų ir didesnį aukštį. Darbas tokios vietose reikalauja bent jau minimalios pakylos, t.y. kopėčių, pastolių ar pan. priemonių pagalbos. Tačiau neretai susiduriame su ir su tokių priemonių trūkumais, nes dėl nelygaus pagrindo ar kitų priežasčių, darbo vietoje nėra galimybės naudoti kopėčias ar pastolius. Taip pat gana dažnas atvejis, jog darbuotojas turi aukščio baimę ir negali pasilypėti ant stacionarių konstrukcijų. Išeitis tam darbo metu pasitelkti autobokštelį.

Autobokšteliai - specialiai sukurti tam, kad darbuotojas galėtų saugiai, efektyviai bei greitai keltis į viršų, būdamas darbinėje platformoje. Autobokštelis nėra tiesiog paparastas kėlimo įrenginys. Platformoje keliamas darbuotojas privalo dėvėti visas apsaugos priemones, tokias kaip: apsauginius diržus (petnešas), šalmą ir t.t. Apsaugos priemonių dėvėjimas darbo vietoje sumažina nelaimingų atsitikimų tikimybę iki minimalios. Taip pat, tokiu būdu iš dalies eliminuojama ir žmogaus galimai jaučiama aukščio baimė, kadangi būdamas autobokštelio kėlimo platformoje, darbuotojas jaučiasi saugiai ir stabiliai. Autobokštelis taip pat suteikia galimybę keltis aukštyn keliems darbuotojams, keltis kartu su darbiniais įrankiais ar montavimo elementais, kuriuos reikia pritvirtinti aukštyje. Darbinėje platformoje darbuotojas gali saugiai ir efektyviai atlikti visus jam reikalingus darbus.

Specializuotą kėlimo techniką privalo valdyti tik patyrę ir reikiamą kvalifikaciją turintys darbuotojai, kurie vadinami - operatoriais. Autobokštelio operatorius privalo turėti mobiliųjų kėlimo platformų operatoriaus kvalifikaciją / licenciją. Specialistas turi būti išklausęs tinkamus mokymus kaip saugiai dirbti aukštyje, kaip tinkamai pastatyti techniką darbo vietoje, turi žinoti apie meteorologines sąlygas, kurios yra tinkamos darbui, pvz.: esant dideliam vėjuotumui – darbas gali tapti pavojingu . Bokštelis arba kitaip keltuvas privalo turėti periodinę kasmetinę patikrą, kuri reikalinga tam, jog kėlimo įrenginys būtų laikomas saugus ir paruoštu darbui. Be šios patikros autobokštelis negali būti naudojamas darbui arba kitaip eksploatuojamas. Kasdienę priežiūrą privalo vykdyti kėlimo įrenginių meistras, jis pildo reikalingus žurnalus apie kėlimo technikos būklę. Tik įmonė, kuri vykdo visus šiuos reikalavimus tiek darbuotojui, tiek technikai, gali teisėtai užsiimti autobokštelio nuoma kartu su operatoriumi.

Ši kėlimo technika reikalinga ne tik įmonėms, bet ir fiziniams asmenims. Autobokštelis naudojamas tiek užsakomiesiems darbams, tiek darbams prie individualių pastatų ir namų. Darbai gali būti įvairūs, pradedant nuo stogo darbų, langų, stoglangių remonto, baigiant darbais prie pastato fasado ir t.t. Pastatai turi daugybę konstrukcinių vietų, kurios negali būti patogiai pasiekiamos su stacionariomis pakylomis, pavyzdžiui: reikalinga atlikti latakų valymo arba remonto darbus. Ypatingai prie individualių namų susiduriame su atvejais, jog prie pastato fasado yra pasodinti dekoratyviniai augalai ar užsėta veja. Tokiose vietose nėra galimybių saugiai pastatyti kopėčias ar pastolius. Todėl yra reikalinga technika, kuri galėtų būti pastatyta toliau nuo pastato sienos. Tam reikalingas didelis šoninis siekis. Sprendimas ir išeitis tokioje situacijoje – autobokštelis, arba dar kitaip vadinamas autokeltuvu. Kitas pavyzdys, kai yra reikalingas individualaus namo stogo arba kamino remontas. Fiziškai lipant ant stogo dangos yra didelė tikimybė ją pažeisti ar net sulaužyti. Ant avarinės būklės stogų lipti griežtai draudžiama. Tad norint pasiekti darbo vietą, reikalinga technika, kuri pakeltų darbuotoją iki reikalingo taško, tuo pačiu metu nesukeltų papildomų apkrovų stogo dangai. Autobokštelis suteikia galimybę „pakabinti“ darbinę platformą virš stogo ar šalia kamino. Darbuotojas turi galimybę dirbti patogiai, tuo pačiu stogo danga nepatiria jokių papildomų apkrovimų.

Saugus darbas žiemos metu – autobokštelio nuoma leidžia įgyvendinti ir šią sąlygą. Žiemos metu, susiduriame su šalčiais ar dideliu iškritusio sniego kiekiu. Stogai ir stogeliai pasidengia storu sniego sluoksniu, kurį būtina pašalinti, norint išvengti nelaimingų atsitikimų. Apsnigto stogo konstrukcijoms automatiškai tenka didelis svoris ir krūvis, kurį privaloma vengti dar labiau padidinti fiziškai lipant ant stogo dangos, tam, kad ją nuvalyti. Autobokštelis leidžia atlikti šiuos darbus eliminuojant šią papildomą riziką.

Kitas populiarus darbas žiemos metu yra varveklių šalinimas. Pastatų administratoriai ir savininkai privalo pasirūpinti tuo, jog ant stogo briaunų nebūtų sniego ir ledo sankaupų, kurios galėtų nukristi žemyn. Ypatingai didelės rizikos vietomis yra laikomos tos vietos, kur stogo briauna sutampa su šaligatviais ir pėsčiųjų takais. Varvekliai ir sniego, ledo sankaupos gali bet kada nuslinkti žemyn ir sužaloti ties pastato siena einančius žmones. Tai gali sukelti labai skaudžias pasekmes, kurių būtina ir galima išvengti. Sužaloti gali būti ne tik žmonės, tačiau dėl nepriežiūros gali būti apgadinti ir prie pastato esantys automobiliai. Daug kur, ypatingai senamiesčiuose yra įrengtos parkavimo vietos prie pastato sienų. Ten pastatytiems automobiliams, krentantis ledas ir sniegas gali pridaryti nemenkos žalos ir smarkiai juos apgadinti. Autobokštelių nuoma kartu su operatoriumi leidžia atlikti aprašytus žiemos darbus saugiai ir efektyviai. Dažniausiai šie darbai yra atliekami kelių žmonių. Idealiausia kuomet šiuos darbus atliekanti komanda susideda bent jau iš trijų žmonių ir vieno keltuvo. Tai yra autobokštelis, autobokštelio operatorius ir du darbuotojai, kurie dirba keltuvo platformoje ir šalina sniego ir ledo sankaupas. Operatoriaus buvimas ant žemės leidžia apsaugoti praeivius, kuris užtikrina, kad atliekant darbus šalia pastato nuo kurio yra šalinamas sniegas ar varvekliai, nevaikščiotų žmonės, nebūtų parkuojamos transporto priemonės po technikos strėle su kuria yra dirbama. Visa darbo zona turi būti atitveriama apsauginėmis juostomis.

Kita autobokštelio panaudojimo paskirtis – medžių pjovimas ir genėjimas. Ne visada galime saugiai pjauti visą medį, dažnu atveju reikia pradėti medžių genėjimo darbus „nuo viršaus į apačią“. Tas daroma tam, kad krintančios šakos ir medžio dalys neapgadintų žemiau esančių materialių daiktų (pastatai, tvoros, automobiliai ir t.t.). Dirbantysis asmuo gali saugiai pasikelti prie reikalingos medžio vietos ir iš ten pradėti genėjimo darbus. Taip po truputį mažinti medžio aukštį iki tol, kol bus galima saugiai nupjauti medį apatiniame darbo taške. Dirbant medžių genėjimo darbus, bokštelis leidžia sumažinti pavojingą zoną aplink medį. Tai leidžia apsaugoti ne tik tai kas yra ant žemės aplink medį, tačiau apsaugo ir patį darbuotoją. Kadangi darbai prasideda nuo medžio viršūnės, eliminuojama rizika, kad nupjautos šakos užkris ant darbuotojo ir taip jį sužalos. Tačiau dirbant šiuos darbus yra ne mažiau svarbu saugiai pastatyti kėlimo techniką. Autobokštelių operatoriai privalo įvertinti tai, jog krentančios šakos ir medžio dalys gali nemenkai apgadinti pačią techniką ir sukelti didelę žalą.

Straipsnyje aprašyti tik keli darbai, kuriems atlikti reikalingas autobokštelis. Pritaikymo galimybės yra labai plačios ir ženkliai didesnės. Šis straipsnis suformuoja bendrą vaizdą į ta, kam naudojama ši statybinė technika, kokie taikomi reikalavimai jai ir ją valdantiems specialistams. Autobokštelio nuoma – specifinis ir atsakingas verslas. Norint sėkmingai vykdyti šią veiklą labai svarbu ne tik tvarkinga technika, gera jos techninė būklė, tačiau ir žmogiškasis faktorius. Autobokštelio nuoma su operatoriumi – tai tvarkingos technikos ir kvalifikuoto specialisto kombinacija, šie dalykai yra neatsiejami ir neturint bent vieno iš jų - negalima atlikti darbų su mobiliaisiais keltuvais.